MARCHÈ DE NOËL

Miniony weekend upłynął nam pod znakiem Marché de Noël, czyli jarmarku Bożonarodzeniowego. Magia tego świątecznego wydarznia mnie zachwyciła. Piszę o wydarzeniu, a nie o miejscu, bo to coś więcej niż plac, gdzie możemy zaopatrzyć się we francuskie specjały. 

Marché de Noël możemy podziwiać w całej Francji. Nawet w takim maleńkim mieście w jakim mieszkamy i my. Zaczął się w sobotni wieczór i trwał przez całą niedzielę.

Niezwykłe było dla mnie to, że jarmark zaczął się wieczorną defiladą, pełną zaskakujących postaci. Wielu mieszkańców przygotowało ogromne figury Świętego Mikołaja, strażacy zbudowali drewniany wóz strażacki, a dzieci wystąpiły przebrane za domino i karty. Nie zabrakło oczywiście prawdziwego Świętego Mikołaja, który zasiadał w saniach ozdobionych mnóstwem świateł. 
Była orkiestra dęta, a nawet krowa i osiołek, które szły razem z nami :) 

Sam  jarmark był dla mnie magiczny. Mimo zimna, spędziliśmy cudowne chwile spacerując pomiędzy straganami. W powietrzu unosił się zapach pieczonych kasztanów i naleśników z czekoladą. Raczyliśmy się grzanym, czerwonym winem i podziwialiśmy francuskie rękodzieło, a na nasze głowy spadł nawet sztuczny śnieg! Myślałam, że nie poczuję magii Świąt, bo zabraknie mi polskich tradycji, ale udało się. Byłam zachwycona. 

Krowa i osiołek, które dzielnie towarzyszyły nam w defiladzie, zamieszkały w zabytkowej hali targowej i były częścią żywej szopki. Nikomu nie przeszkadzało jedzenie i picie w towarzystwie zwierząt i nikt nie wezwał sanepidu ;) 

Oczywiście najbardziej interesowały mnie tradycyjne przysmaki, Nougat z migdałami i żurawiną, cydr, wino, sery i kiełbasy we wszelkich możliwych przyprawach. Jadłam oczami! Przepięknie wyeksponowane, oświetlone smakołyki. Wspaniale było znaleźć się tam i poczuć co to znaczy, że jedzenie to sztuka i wielka przyjemność.

Zobaczcie sami, Mam nadzieję, że mimo słabej jakości zdjęć uda Wam się poczuć to co ja.
Całość zwieńczyły piękne fajerwerki, których niestety nie udało mi się uwiecznić.

Moje skarby

Nougat

Żywa szopka

Miody i konfitury

Hala targowa

Przepiękne ozdoby świąteczne

Rękodzieło

3 komentarze:

 1. Pięknie i tak świątecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Nastrój świąteczny czuć w powietrzu :-)

   Usuń
  2. To prawda. Nastrój świąteczny czuć w powietrzu :-)

   Usuń